STATUT FUNDACJI
„UWIERZCIE W NAS – NA RZECZ OSÓB, KTÓRYM WĘDRUJE SIĘ TROCHĘ TRUDNIEJ …”.
Postanowienia ogólne
§ 1 Fundacja pod nazwą "UWIERZCIE W NAS - NA RZECZ OSÓB, KTÓRYM WĘDRUJE SIĘ TROCHĘ TRUDNIEJ ...", zwana dalej Fundacją, ustanowiona przez: Małgorzatę Szmidt, Urszulę Baniak zwanych dalej fundatorami, aktem notarialnym Repertorium A numer 432/2015 sporządzonym przez notariusza Wojciecha Marka Zaleskiego w kancelarii notarialnej w Kołobrzegu ul. Źródlana 5, w dniu 14 stycznia 2015 roku, działa na podstawie przepisów prawa polskiego oraz niniejszego statutu.
§ 2 Nadzór nad Fundacją sprawuje Minister Zdrowia.
§ 3 Siedzibą fundacji jest miasto Kołobrzeg. § 4 Czas trwania Fundacji jest nieograniczony. § 5 Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów może ona prowadzić działalność także poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej. Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych. § 6 1. Fundacja może ustanawiać odznaki, medale honorowe i przyznawać je osobom fizycznym i prawnym, zasłużonym dla Fundacji. 2. Fundacja może być członkiem organizacji o podobnym profilu działalności.
Cele i zasady działania Fundacji § 7 Celem Fundacji jest:
1. Udzielanie wielospecjalistycznej pomocy osobom niepełnosprawnym, wykluczonym społecznie i ich rodzinom. 2. Propagowanie i wspieranie innowacyjnych form pracy terapeutycznej, dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej z osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami. 3. Prowadzenie wieloaspektowych działań aktywizujących społecznie, artystycznie, osobowościowo osoby z niepełnosprawnościami. 4. Organizowanie i finansowanie warsztatów terapii zajęciowych dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i społecznymi oraz innych form terpeutyzujących. 5. Gromadzenie środków pieniężnych i materialnych na wyżej wymienione cele.
§ 8 Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
1. Wszechstronną działalność na rzecz integracji społecznej oraz zawodowej osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie oraz ich rodzin. 2. Gromadzenie środków materialnych i finansowych w formie dotacji, darowizn, zapisów, zbiórek publicznych, spadków papierów wartościowych i odsetek bankowych. 3. Wspieranie, organizację i promocję wolontariatu. 4. Podejmowanie działań i promocję związaną z kształtowaniem właściwych postaw wobec osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie. 5. Wspieranie osób niepełnosprawnych na każdym etapie życia. 6. Działanie na rzecz integracji i promocji pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie w środowisku. 7. Wszechstronna pomoc we wszystkich dziedzinach życia osób ze specjalnymi potrzebami, reprezentowanie ich i ich rodzin, kompleksowe wsparcie doradcze. 8. Budowanie wizerunku i promocję Fundacji. 9. Wspieranie działań charytatywnych. 10. Współpracę z władzami samorządowymi, rządowymi, międzynarodowymi i organizacjami pozarządowymi. 11. Udzielanie pomocy psychologicznej, terapeutycznej dla osób objętych działaniami Fundacji, poprzez prowadzenie poradnictwa, terapii indywidualnej i grupowej, obejmującej profilaktykę i wieloaspektową terapię. 12. Promocję i popieranie integracji europejskiej, rozwijanie współpracy między społeczeństwami. 13. Organizowanie zjazdów naukowych, seminariów, wykładów, warsztatów i szkoleń w zakresie edukacji, kultury i poszanowania praw osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie, przybliżanie problemów stanowiących przedmiot działania Fundacji.
14. Prowadzenie działalności wydawniczej. 15. Popularyzowanie dokonań osób niepełnosprawnych i wykluczonych w dziedzinie nauki, sportu, sztuki, kultury, poprzez organizowanie wystaw autorskich, wernisaży, prelekcji, galerii sztuki, okolicznościowych wystaw tematycznych. 16. Organizację koncertów, przeglądów artystycznych, festiwali, festynów, pikników, spotkań z ludźmi nauki, kultury, sztuki, wyjazdów do ośrodków będących centrami edukacji, kultury, sztuki i kultury. 17. Promocję sukcesów zawodowych podopiecznych Fundacji. 18. Opracowanie i wdrażanie programów rozwijania kompetencji kluczowych dla realizacji zadań statutowych Fundacji. 19. Integrację środowiska osób z niepełnosprawnościami i wykluczonymi społecznie, integrację ich rodzin i przyjaciół. 20. Świadczenie bezpośredniej i pośredniej pomocy organizacyjnej, naukowej, oświatowej, wychowawczej i merytorycznej podopiecznym Fundacji i ich rodzinom. 21. Kompleksowe wsparcie doradczo - szkoleniowe. 22. Prowadzenie innowacyjnych działań mających na celu promowanie osób niepełnosprawnych. 23. Udzielanie pomocy materialnej podopiecznym Fundacji w zakresie podejmowanych przez nich przedsięwzięć rehabilitacyjnych i przystosowawczych do godnego funkcjonowania. 24. Udzielanie pomocy w organizowaniu i finansowaniu operacji, zabiegów medycznych, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. 25. Przekazywanie środków przeznaczonych na zaspakajanie niezbędnych potrzeb życiowych podopiecznym Fundacji i ich rodzinom, mającym na celu zapewnienie warunków godnego funkcjonowania. 26. Zakup, budowa, remont, adaptacja, wyposażenie, prowadzenie i finansowanie ośrodków przeznaczonych na działalność statutową w tym specjalistycznych placówek rehabilitacyjnych i rewalidacyjnych. 27. Organizację i prowadzenie placówek pomocy dziennej bez zakwaterowania, zapewniających opiekę terapeutyczną i medyczną. 28. Organizację i prowadzenie placówek pomocy z zakwaterowaniem, zapewniających opiekę terapeutyczną i medyczną. 29. Organizowanie miejsc pracy w Fundacji i podległych jej placówkach, promowanie zatrudnienia i aktywizacji zawodowej podopiecznych Fundacji. 30. Udzielanie pomocy rzeczowej i finansowej osobom niepełnosprawnym i wykluczonym. 31. Spełnianie marzeń podopiecznych Fundacji. 32. Organizowanie i finansowanie wyjazdów terapeutycznych, rekreacyjnych w tym turnusów rehabilitacyjnych, wspieranie sprawności fizycznej i ruchowej. 33. Współpracę z innymi fundacjami i organizacjami o podobnym charakterze działalności w kraju i zagranicą. 34. Fundowanie stypendiów dla podopiecznych Fundacji. 35. Organizację zajęć poszerzających zakres podstawowej edukacji, tj. zajęć wyrównawczych, terapii pedagogicznej, rewalidacyjnej, terapii logopedycznej, tyflopedagogiki, surdopedagogiki, oligofrenopedagogiki. 36. Działanie na rzecz ekologii.
Majątek i dochody Fundacji
§ 9
Majątek Fundacji stanowią środki finansowe i inne aktywa nabyte w trakcie działalności oraz fundusz założycielski
w kwocie 1.000 (jeden tysiąc) złotych.
§ 10
1. Dochody Fundacji pochodzić mogą z:
– darowizn, spadków, zapisów,
– dotacji i subwencji osób prawnych oraz grantów,
– dochodów ze zbiórek i imprez publicznych,
– dochodów z majątku Fundacji
– odsetek bankowych.
2. Majątek fundacji służy do realizacji celów statutowych.
3. W zakresie dysponowania majątkiem Fundacji wprowadza się zakaz:
-
udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem organizacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo stosunku pokrewieństwa, powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli zwanych dalej „osobami bliskimi”;
-
przekazywania ich majątku na rzecz ich członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach;
-
wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego.
-
zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
Władze Fundacji
§ 11 Organami Fundacji są: 1. Zarząd Fundacji. 2. Rada Fundacji. § 12 Członków organów Fundacji powołują i odwołują fundatorzy.
§ 13 Zarząd Fundacji odpowiada za realizację celów statutowych Fundacji oraz kieruje bieżącą działalnością Fundacji.
Do kompetencji Zarządu należy w szczególności: a) reprezentowanie Fundacji na zewnątrz, w tym przyjmowanie subwencji, darowizn, spadków i zapisów, b) przygotowywanie rocznych sprawozdań finansowych, rocznych sprawozdań z działalności oraz rocznych sprawozdań merytorycznych z działalności Fundacji c) zarządzanie majątkiem Fundacji, d) występowanie z wnioskiem w sprawie zmian w Statucie.
§ 14 1. Rada Fundacji jest organem kontrolnym i opiniującym Fundacji. 2. Rada Fundacji składa się z 3 członków i jest powoływana na pięcioletnią kadencję. Rada wybiera ze swego grona Przewodniczącego Rady, który kieruje jej pracami. 3. Członkostwo w Radzie wygasa na skutek: a) dobrowolnego wystąpienia, zgłoszonego pisemnie do Przewodniczącego Rady, b) utraty praw obywatelskich na skutek skazania prawomocnym wyrokiem sądu przestępstwo popełnione z winy umyślnej, c) śmierci członka. 4. Nie można łączyć członkostwa w Radzie z członkostwem w Zarządzie.
Sposób Reprezentacji
§ 15 1. Oświadczenie woli w imieniu Fundacji składają dwaj członkowie Zarządu działający łącznie.
2. W sprawach dotyczących zatrudnienia pracowników oraz sprawach związanych z zaciąganiem zobowiązań majątkowych do kwoty 2.000 (dwóch tysięcy) złotych - oświadczenie woli w imieniu Fundacji może składać jednoosobowo prezes zarządu Fundacji. Prezes może upoważnić w formie pisemnej wiceprezesa do jednorazowego zaciągnięcia zobowiązań do kwoty 2.000 (dwóch tysięcy) złotych.
Zmiana Statutu
§ 16 Zmian w statucie Fundacji dokonuje Zarząd Fundacji.
Postanowienia końcowe
§ 17
1. Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została powołana, lub w razie wyczerpania się środków finansowych i majątku. 2. Decyzję w przedmiocie likwidacji Fundacji podejmuje Zarząd Fundacji w drodze jednomyślnej uchwały.
§ 18
Majątek powstały po likwidacji Fundacji przekazuje się, instytucjom, których działalność odpowiada celom Fundacji,
wskazanym w tym celu przez Fundatorów.
§ 19
W przypadku śmierci Fundatora, w jego uprawnienia, przewidywane postanowieniami niniejszego Statutu,
wstępuje osoba wskazana przez Fundatora w testamencie, a w razie braku testamentu, osoba wyznaczona przez jego spadkobierców.
§ 20
W sprawach nieuregulowanych niniejszym statutem mają zastosowanie przepisy ustawy o fundacjach.
§ 21
Statut wchodzi w życie z dniem wpisania Fundacji do Krajowego Rejestru Sądowego.